Renovace fasády

Dům barev21.05.2018

Sucho a zhruba 10 až 20 stupňů přes den a zároveň noci bez přízemních mrazíků. To je ideální doba pro čištění a renovaci fasád domů, chat či chalup. Pokud použijeme kvalitní nátěry a dodržíme správný postup, fasáda by měla dům dostatečně ochraňovat před povětrnostními vlivy zhruba 15 let. Někdy dokonce i déle. O podrobnostech mluvil technicko – obchodní zástupce společnosti Dům barev Radek Kříž.
 
A jak vlastně poznáme, že už je nezbytné fasádu renovovat, anebo alespoň očistit? „Obvykle posoudíme pouhým pohledem, zda se povrch fasády loupe, někdy dokonce i s celou omítkou, případně po něm přejedeme rukou, zda sprašuje. Častým vodítkem jsou také trhlinky na fasádě, byť třeba vlásečnicové. Pokud by se totiž do nich dostala voda, která s příchodem mrazu zmrzne, trhliny se rázem začnou zvětšovat třeba na velikost jednoho milimetru i více,“ konstatuje Radek Kříž s tím, že vlhkost pak může pronikat mnohem hlouběji do fasády.
K obnově pláště domu často přistupujeme i tehdy, pokud je fasáda jednoduše příliš znečištěná, anebo když se na ní začnou množit různá biologická znečištění jako jsou  mechy nebo řasy. Obvykle to bývá ve vlhkých oblastech s hojnou vegetací v blízkosti domu, často jde o severní části obydlí, které bývají většinu dne skryté ve stínu. V tomto případě však jde spíše o estetické důvody pro renovaci než ty funkční.
 

Čistič, penetrace, fasádní barva

Tak jako tak při renovaci fasády nejprve odstraníme případné biologické znečištění, nečistoty  a prach z povrchu domu, například Primalex čističem fasád. Poté podklad hloubkově napenetrujeme s cílem sjednotit savost podkladu a také snížit následnou spotřebu barvy. Tmelit či zednicky vyspravovat je nutné pouze tehdy, pokud máme trhliny větší než zhruba půl milimetru či samozřejmě nějaké větší defekty. S vlásečnicovými prasklinami do velikosti půl milimetru si dobře poradí například Primalex Akrylátová renovační fasádní barva , která obsahuje hrubší plniva a tenká vlákna, která menší praskliny vyplní a tzv. přemostí.
 
Ve většině případech volíme mezi třemi typy fasádních nátěrů, akrylátovými, silikonovými nebo silikátovými. Silikátové barvy jsou vhodné především na starší a vlhké objekty bez funkční hydroizolace a jejich využití není tak časté. Nejběžnější bývají akrylátové barvy, které jsou nejlevnější a také je lze velmi snadno tónovat do velké škály odstínů. Silikonové nátěry jsou vhodné na místa, kde je hodně rušno a prašno, například na domy podél hlavních silnic, ve velkém městě, atd. Silikon totiž disponuje samočistícími vlastnostmi a lépe si poradí s prachem či například vodou z kaluží, která stříká ze silnic. Také vytváří méně nasákavý povrch, a proto mj. zamezuje růstu různých  biologických nečistot. Nevýhodou silikonových hmot je vyšší cena a také menší škála barevných odstínů. Na českém trhu lze v současnosti vybrat také fasádní barvu, která kombinuje vlastnosti obou těchto nátěrových materiálů. Například Primalex Akrylátová renovační fasádní barva či Primalex Profitech exteriér jsou vyrobeny na bázi akrylátu, ale zároveň obohaceny hydrofobními aditivy, tedy složkou snižující špinivost fasády. 
 

Světelná stabilita a odstíny barev

Při volbě nátěrového systému bychom si také měli dát pozor na světelnou stabilitu barevných odstínů fasád. „Fasádní nátěrové hmoty je vhodné vybírat i podle toho, zda jsou odolné proti UV záření, aby na fasádě nevyšisovaly. Takové odstíny se obarvují anorganickými koloranty,“ upozorňuje odborník ze sítě prodejen Dům barev. Pokud máme nemovitost zateplenou systémem z polystyrenu, neměli bychom opominout také údaj o odrazivosti slunečního tepelného záření. Tmavší barevné odstíny totiž mají tendenci tepelně polystyrén zatěžovat, a tím může docházet k jeho poškození.
Zpět