Vstupte do svého království – zrenovovanou kovovou brankou

Vstupte do svého království – zrenovovanou kovovou brankou

Dům barev19.10.2017

I když vaše kovová branka třeba neslouží jako hlavní vstup do předzahrádky, kde její klika je prvním na co návštěva narazí, i tak si zasluhuje vaši péči. Navíc branka dokáže překvapivě oživit vaši zahradu. Dá se s ní počítat jako s dekoračním prvkem, který doplní celý obrázek.


 


Nejdříve se zahřejte

Zahřejete se hned na začátku, protože je nejlepší branku vyndat z pantů a celou renovaci provádět na pracovním stole nebo šikovně rozmístěných „kozách“. Prostě branku položte tak, abyste ji měli vodorovně a zamezili tak stékání barvu a jiných potřebných prostředků.

Teplo vám bude i proto, že je potřeba kovou branku zbavit veškeré rzi. Na odloupávající se šupinky použijte ocelový kartáč. Na doladění hladkého povrchu jsou vhodné brusné houbičky a případně brusný papír, se kterým se dostanete i na těžko přístupná místa.
Není potřeba zbavit se veškerého předchozího nátěru, pouze těch částí, které jsou zkorodované nebo dobře nedrží. Až skončíte s broušením, povrch oprašte pomocí štětce nebo hadru.

Na rezavá místa, která se nepovedlo obrousit dokonale určitě odrezovač, který zastaví postupující korozi a vytvoří na ošetřeném místě ochranný film. Odrezovač nechte působit 24 hodin a vzniklou šedou vrstvu pak setřete hadříkem. Pokud je postižené místo silně zkorodované, je třeba využít více nátěrů. Jednotlivé nátěry však nechte vždy důkladně zaschnout. Při používání odrezovače se neobejdete bez ochranných rukavic a brýlí. 

Především v oblasti kolem pantů a zámků bývá kovový povrch mastný kvůli jejich promazávání, je tedy vhodné ještě použít odmašťovač. Ten nanášejte vždy v ochranných rukavicích a nechte ho důkladně zaschnout.
 

Vyhrajte si s volbou barvy

Na nátěr venkovních kovových částí můžete volit různé prostředky. Určitě nešlápnete vedle s jednovrstvou barvu na kov, která zajišťuje tvrdší a mechanicky odolnější nátěr. Navíc zaručuje i vysokou antikorozní ochranu, nátěr tedy bude odolávat rzi delší dobu.

U jednovrstvé barvy na kov je vhodné aplikovat alespoň 2 nátěry. Každý vrstva by měla zasychat alespoň 24 hodin. I finální nátěr nechte den odpočinout, než branku vrátíte zpět na své místo.

Aplikaci provádějte štětcem nebo válečkem typu VELUR.
 
Pokud nechcete tak dlouho čekat, je možné využít rychleschnoucí nátěr báze a posléze aplikovat další vrstvy vrchní barvou. Jednotlivé nátěry schnou 4-6 hodin dle počasí. Zde můžete volit až z 20 000 různých odstínů v lesku i matu.

Ať dlouho slouží 

Dopřejte nátěrům pečlivé dodržení stanoveného postupu a odmění vás dlouhotrvající trvanlivostí bez nutnosti renovace. Užijte si tedy pohled na svou kovovou branku co nejdéle.
 
Chystáte se vyzkoušet náš postup? Podělte se s námi o fotky či videa před a po! Potřebujete poradit? Napište do naší poradny!
 
Seznam potřebného vybavení:

  1. Kovová branka

  2. Štětec nebo váleček

  3. Železný kartáč, brusná houbička, brusný papír

  4. Odrezovač

  5. Odmašťovač

  6. Barva na kov

 

 

Zpět