Přidejte svému domu na kráse, zrenovujte stará dřevěná okna

Přidejte svému domu na kráse, zrenovujte stará dřevěná okna

Dům barev15.05.2017

Pusťte se do renovace beze strachu 

Okna vysaďte a zkontrolujte, zda jsou skleněné výplně nepoškozené. Pokud by byly na skle praskliny je vhodné tabulky nejdříve vyměnit, při dalších krocích by totiž mohlo dojít k ještě většímu poškození. Poté z okna sundejte kličky.

Odstranění barvy raz dva

Existují 2 způsoby, jak se zbavit staré barvy, tak aby byl podklad všude stejně kvalitně očištěný a nová barva k němu dokonale přilnula. Můžete buďto využít horkovzdušnou pistoli, nebo odstraňovač nátěru Bondex. V obou případech se ale neobjedete bez špachtle.

Postup s horkovzdušnou pistolí je jednoduchý, musí se ale pracovat opatrně, aby nedošlo ke zranění nebo poškození samotného dřeva. Horký vzduch směřujte zblízka na nátěr a počkejte, dokud nezačne degradovat. Zvedne se od podkladu a zpuchýřovatí. Poté ihned špachtlí nátěr odstraňte.

okna01-(1).png


Druhou variantou je aplikace gelového prostředku pro odstranění starých nátěrů – například Bondex Odstraňovač. S pomocí štětce natřete souvislou vrstvu přípravku a nechte 15 minut působit. Aplikaci vždy provádějte za použití ochranných rukavic a brýlí. Efekt je podobný jako u horkovzdušné pistole, na nátěru se vytvoří bublinky a je možné ho odstranit s pomocí špachtle. Po využití odstraňovače nátěrů je nutné povrch ještě jednou setřít – tentokrát hadrem namočeným v nitroředidle, aby se povrch očistil a zastavila se reakce odstraňovače nátěrů.

Okna02-(1).png


V dalším kroku je třeba okenní rám lehce přebrousit, abyste docílili hladkého povrchu. Prach z něj odstraňte čistým štětcem. Sklo oblepte maskovací páskou tak, aby vám barva pod ni nezatékala a vy si ušetřili práci s jejím umýváním. 

Základní vrstva je grunt

Než začnete s prvním nátěrem, přetřete ještě rám okna fungicidním napouštědlem. Ochráníte tak dřevo před dřevokaznými houbami a dřevokazným hmyzem. Pro úplné zaschnutí je vhodné s dalším nátěrem počkat 10 hodin. 

Základní vrstvu nátěru proveďte dobře rozmíchanou barvou. Účelem nátěru základní barvy je vyrovnání případných nerovnosti povrchu. Výborně přilne k podkladu a zvýší přilnavost vrchních barev. Snadno ji zbrousíte a připravíte si tak povrch k aplikaci vrchní barvy. Základní vrstva schne alespoň 2 hodiny, pokud se jedná o syntetický nátěr, zde je schnutí cca 7 hodin.

okna03-(1).png


Po zaschnutí základní barvy povrch opět jemně přebruste a přistupte k aplikaci vrchního nátěru. Můžete vybírat z matných nebo lesklých variant. Speciální nátěry na okna a dveře vytváří voděodolný film a jsou vysoce odolné vůči povětrnostním podmínkám. Nátěr je elastický a zároveň mechanicky odolný a má tzv. anti-blocking efekt, kdy nátěr nedolepuje. Aplikujte minimálně 2 vrstvy vrchního nátěru, schnutí mezi jednotlivými vrstvami by mělo trvat 12 – 16 hodin.

Potom už jen odstraňte maskovací pásku a znovu namontujte kličku. Radost z nového nátěru vám při dodržení správného postupu vydrží po několik let.

okna04.png


Chystáte se vyzkoušet náš postup? Podělte se s námi o fotky či videa před a po!


 
Zpět

DiskuzePřidat zprávu Security code