Jak na bílou

diy

Dům barev26.03.2018

Jak na bílou a téměř bílou
 
U sytých barev jsme se naučili, jak je důležité přemýšlet o interiéru, vybavení a celkovém stylu pokoje, než zvolíme barvu k výmalbě. U bílé jsme bývali obvykle přesvědčeni, že nad ničím takovým přemýšlet nemusíme. To však zdaleka není pravda. I bílá může výběrem potrápit a její volba se významně podepíše na výsledném dojmu. Staronový trend bílých může být klasický, nebo s jemným nádechem širokého spektra odstínů. Je nutné zvážit celkové vybavení místnosti, styl, světlost a požadovaný kontrast a zajistit, aby celé ladění interiéru působilo harmonicky. Pokud je pokoj spíše světlý, čistě bílá výmalba místnost podtrhne. Ovšem k podlaze, nábytku nebo dalším výrazným prvkům v sytých barvách se lépe hodí bílá s nádechem odstínu. V tomto případě oproti čistě bílé vytvoří příjemnější prostředí bez ostrých kontrastů, které jinak unavují oči, jsou nepříjemné a brzy se okoukají. Pro volbu odstínu pak zvážíme vybavení pokoje a navážeme na nejvýznamnější použité barvy. Například k tmavě hnědé podlaze zvolíme velmi světle hnědě nebo béžově zabarvenou bílou. Výsledek bude harmonický a elegantní.
 
Když zařizujeme novostavbu
 
Pokud není předem dána kombinace barev a vybavení místnosti, můžeme si vybrat například moderní, nebo romantický styl, a sladit vše od A do Z. Pro moderní prostor použijeme světlé, chladivé odstíny na bázi modré nebo černé. Lesklé povrchy, sklo, kov a zrcadla podpoří minimalistický vzhled. Jestliže je nám bližší spíše romantická atmosféra, zvolíme teplé bílé s nádechem do žluté, hnědé a červené. Nejlépe se hodí k běleným podlahám, přírodním materiálům a texturám, jako je krajka, vlna, keramika nebo len. K dosažení dokonalé útulnosti můžeme nábytek napatinovat do bílé, čímž také jemně vynikne nádech na stěnách.
 
Při výběru barevnosti a vybavení místnosti bychom měli zohlednit nejen její využití, ale také světovou stranu, na kterou je pokoj situován. Světlo totiž ovlivňuje výsledný dojem. V místnosti na sever se vyhneme chladným odstínům bílé s kapkou zelené, šedé a modré. Vhodné jsou odstíny na základě žluté a krémové, které místnost příjemně rozehřejí. Pokoje na jižní stranu jsou většinou slunečné s teplým světlem. Bílá s nádechem do modra a tyrkysova vytvoří osvěžující atmosféru, našedlá zase klidnou eleganci. S výmalbou na bázi červené získáme ještě hřejivější pocit z místnosti. Východní pokoje mají vždy světlo lehce do modra, proto se hodí převážně teplé odstíny namodralé a zelenkavé. Pro místnosti na západ je specifická proměnlivost barvy světla v průběhu dne a měnící se atmosféra prostoru. Je tedy vhodné použít čistě bílou nebo například s neutrálním nádechem do šeda.
 
 
Tip pro tmavé pokoje
 
Pro dosažení co nejsvětlejšího pocitu použijeme světlé odstíny kachního vejce (bílá s kapkou krémové a krémově nazelenalé).
 
 
Bílá i téměř bílé barvy s velmi nenápadným nádechem odstínu jsou oceňovány pro svou eleganci a jemnost. Prostor nenaruší a nerozbijí tolik, jako syté, výrazné barvy, ale pokoje přesto rozjasní. Výmalba se navíc neomrzí tak rychle a prostor působí přirozeně.
 
Zpět