Posezení hodné vaší zahrady – na zrenovovaných dřevěných židlích

Dům barev26.03.2018

Pozvete návštěvu na zahradní oslavu. Připravíte chutné pohoštění, nalijete sklenku k přípitku a posadíte hosty na vaši opečovávanou zahradu. Nekažte jejich dojem starými oprýskanými židlemi. Hoďte je do nového kabátu, aby vám nedělaly ostudu. Je to hračka!

Hloubková péče pro zahradní nábytek

Jelikož na nátěr dřevěné židle venku působí spousta vlivů prostředí, vítr, sluneční paprsky, déšť, kroupy, vlhkost prostředí nebo dřevokazný hmyz, je důležité zbavit dřevo viditelných projevů těchto vlivů. Toho docílíte pečlivým přebroušením podkladu. Všechny nepřiléhavé kousky starého nátěru musí pryč.
 
Pomocí štětce nebo vlhkého hadru pak povrch židle zbavte veškerých nečistot z broušení a na zašedlá místa použijte čistič dřeva, který našedlé dřevo zesvětlí a oživí jeho přirozený tón.
 
Po zhruba 15 minutách místa ošetřená čističem dřeva opláchněte čistou vodou za pomoci zahradní hadice nebo kbelíku. Nechte dřevo uschnout a posléze přistupte k volbě nátěru.
 

 

Jak na volbu nátěru?

 

Při volbě barvy se můžete řídit různými faktory. Volit můžete podle dostupných barev, podle typu barvy – syntetická či vodou ředitelná, nebo podle náročnosti aplikace.
 
Zvolit můžete vodou ředitelnou silnovrstvou lazuru, která ochrání dřevo až po dobu 5 let. Je ekologická a zvýrazňuje kresbu a strukturu dřeva, navíc je rychleschnoucí. Vybírat můžete ze základních 8 odstínů nebo si lazuru nechte natónovat do dalších desítek odstínů. Schnutí trvá minimálně 4 hodiny, k úplnému zaschnutí dojde za 24 hodin. Doporučujeme aplikovat 2-3 nátěry.
 
Jakoukoliv barvu či lazuru budete používat, je ji potřeba vždy nejdříve důkladně promíchat v plechovce. Při aplikaci dodržujte návod na obalu, tedy využití ochranných pomůcek a dobu schnutí před aplikací následných vrstev.

 

Jak si nátěr udržet dlouho krásný?

 

Když už si dáte práci s renovací starších dřevěných židlí, tak se postarejte o to, aby vám nátěr co nejdéle vydržel. Proto nepodceňujte broušení a napouštění dřeva a dodržujte postupy, které uvádí výrobce na obalu produktu, který využijete.
 
Chystáte se vyzkoušet náš postup? Podělte se s námi o fotky či videa před a po! Potřebujete poradit? Napište do naší poradny!
 
Seznam potřebného vybavení:
 

  1. Dřevěná venkovní židle

  2. Štětec nebo váleček

  3. Brusná houbička

  4. Čistič dřeva

  5. Lazura či krycí barva

  6. Ochranné pomůcky

Zpět