Staré štafle jako designový doplněk domácnosti

Dům barev26.03.2018

Štafle. Má je doma většina z nás. A ta stejná většina je má doma už nějaký ten pátek, což se podepsalo na jejich vzhledu. A buďme upřímní, pokud se jedná o pracovní pomůcky, na vzhled u nich moc nedbáme. Co ale uděláte se starými štaflemi, když si pořídíte nové? Můžete se inspirovat námi a vyrobit si z nich jednoduché a praktické poličky.

Začneme s broušením

S důkladným broušením si tentokrát nemusíte dělat starosti. Nechceme, aby štafle vypadaly jako nové, naopak se budeme snažit zachovat přírodní texturu a vzhled dřeva. Pro broušení si tedy zvolíme hrubou brusnou houbičku a celý povrch štaflí nahrubo přebrousíme. Poté pomocí suchého štětce zbavíme štafle všech nečistot a prachu z broušení.

vlcsnap-error296-(1).png

První nátěr

Pro nátěr štaflí můžete zvolit krycí barvu, bezbarvý lak nebo lazurovací lak. Pokud chcete stejně jako my nechat dřevo vyniknout v přírodní podobě, zvolte bezbarvý lak, který je rychleschnoucí, má dlouhou životnost a vybrat si můžete mezi lesklou a matnou variantou. Nemusíte se bát nanést hrubší vrstvu laku, i tu dřevo velmi dobře vstřebá. Nezapomeňte na důkladné promíchání barvy v plechovce!
Po nanesení první vrstvy nechte štafle schnout. Doba schnutí se liší v závislosti na produktu, doporučenou dobu schnutí najdete vždy na obalu nebo v technickém listu barvy. 

Než začnete nanášet druhou vrstvu laku, vezměte si jemnou brusnou houbičku a celý povrch opět přebruste a očistěte od prachu z broušení. Balakryl Sportakryl, který na dřevo nanášíme, má také certifikát pro bezpečné použití na hračky a dětský nábytek a pro povrchy, které přicházejí do přímého kontaktu se suchými potravinami, což znamená, že hotový výrobek můžete použít jak v kuchyni, tak v dětském pokoji.

vlcsnap-error341.png

Zatímco bude druhá vrstva schnout do úplného zaschnutí, můžete se pustit do přípravy poliček.


Poličky

Dřevo na poličky přebruste jemnou brusnou houbičkou, odstraňte nečistoty z broušení a pusťte se do nátěru. Pokud chcete mít poličky sladěné se štaflemi, zvolte jeden z odstínů krycí barvy Balakryl UNI, nebo lazurovací lak Balakryl Dixol. My jsme se rozhodli nechat původní barvu i poličkám, proto jsme opět ve stejném postupu použili matný bezbarvý lak Balakryl Sportakryl. Obě vrstvy nechte 2-4 hodiny schnout.

vlcsnap-error384.png

Jakmile bude lak na štaflích i poličkách suchý, umístěte štafle na požadované místo a položte na ně poličky. Na poličkách se budou vyjímat nejen knížky nebo květiny, skvěle poslouží i pro uložení hraček nebo dekorativních maličkostí.
 
Chystáte se vyzkoušet náš postup? Podělte se s námi o fotky či videa před a po! Potřebujete poradit? Napište do naší poradny!
 
Seznam potřebného vybavení:

  1. Staré štafle

  2. Dřevěné desky na poličky

  3. Brusná houbička

  4. Lak nebo krycí barva

  5. Štětec

  6. Ochranné rukavice

 

  
 
Zpět