Tvoříte útulný domov? Začněte hned ode dveří!

Dům barev26.03.2018

Při každé renovaci jsou věci, na které se často zapomíná. Ve velkém množství případů to pak jsou zárubně dveří. Zrekonstruujete či pořídíte nové dveře, ale na napevno instalované kovové rámy se zapomene. Přitom z nich snadno dokážete udělat výrazný prvek interiéru, který bude ladit k ostatnímu vybavení.

Očista do čista

 

Jako u většiny projektů je třeba začít důkladnou přípravou povrchu. Na kovových zárubních je často větší množství původních nátěrů. Těch se zbavíte pečlivým broušením.

 
vlcsnap-2017-06-19-07h20m53s029.png
 

Od broušení létá velké množství prachu, proto alespoň na podlahu rozprostřete krycí fólii. Pokud máte v blízkosti nábytek nebo květiny, buďto je odneste do větší vzdálenosti nebo taky překryjte. Na ochranu očí použijte ochranné brýle.
 
Až obrousíte starý nátěr, pak povrch očistěte štětcem nebo hadříkem, tak aby na „futrech“ nezůstaly prachové částice, které by se lepily do nové barvy.

 
vlcsnap-2017-06-19-07h22m22s246.png
 

Mastné části, které se zpravidla vyskytují kolem pantů zárubní, ošetřete odmašťovačem. Manipulujte s ním vždy v ochranných rukavicích.

 

Žádný tah vedle

 

Okolní omítku ochráníte s pomocí maskovací pásky. Nalepte ji kolem celého obvodu dveří. Nezapomeňte páskou přelepit i hroty pantů, na které se nasazují dveře. Pokud byste je barvou taky natřeli, je možné, že se vám dveře nepodaří nasadit zpět a bude třeba barvu odstranit.

 
vlcsnap-2017-06-19-07h01m51s984.png
  
 

Odstín podle přání

 

Když máte vše připraveno, je čas vrhnout se se štětcem v ruce na natírání. Pokud děláte renovační nátěr a neodstraníte veškerou starou barvu, je možné využít barvu vrchní. Ta se dobře roztírá, perfektně kryje a má dlouhodobou životnost.
 
Jestliže se zbavíte veškerého předchozího nátěru, tak přichází v úvahu dvě varianty postupu. Buďto využijete základní antikorozní barvu, která je lehce roztíratelná, rychleschnoucí a bez zápachu a nanesete jednu vrstvu. Posléze v druhém kroku přidáte ještě další nátěr vrchní barvou.
 
Pokud ale chcete jít jednodušší cestou, zvolte jednovrstvou barvu. Tu si stejně jako vrchní barvu můžete nechat natónovat do odstínu, který bude vašemu interiéru ladit. Hlavní benefit barvy je, že obsahuje jak základní antikorozní nátěr, tak i vrchní barvu. Jednou barvou tedy můžete natřít vše.
 
Před aplikací jakoukoli barvu v plechovce dobře promíchejte. První nátěr by měl zasychat před další vrstvou minimálně hodinu.

 
vlcsnap-2017-06-19-07h02m49s199.png
 
 

Po zaschnutí první vrstvy můžete bez přebroušení přistoupit k druhému nátěru. Ihned po aplikaci odstraňte maskovací pásku. Pokud objevíte nějaké drobné nedostatky, můžete je malým štětečkem opravit. Druhou vrstvu barvy pak nechte dostatečně zaschnout, než znovu nasadíte dveře.

 
vlcsnap-2017-06-19-07h03m25s118.png
 
 

Chystáte se vyzkoušet náš postup? Podělte se s námi o fotky či videa před a po! Potřebujete poradit? Napište do naší poradny!
 
Seznam potřebného vybavení:
 

  1. Brusná houbička

  2. Štětec nebo váleček

  3. Maskovací páska

  4. Jednovrstvá barva

  5. Ochranné brýle

  
 
Zpět