Závěsné poličky

Dům barev26.03.2018

V bytě i na zahradě se nám často hodí více odkládacího místa. Pojďte se podívat na výrobu jednoduchých poliček, které při zavěšení nemusíte vrtat. Na celé dílo budete potřebovat jen pár drobností a jedno volné odpoledne.


Příprava materiálu
 

Poličky vyrábíme z dřevěných desek. Počet a rozměry desek jsou na vás a na možnostech prostoru, kam je plánujete zavěsit. My jsme zvolili 3 desky o rozměrech přibližně 1 metr na délku a 20 cm na šířku.
 
Do desek musíte nejprve vyvrtat díry v každém rohu. Rozmístění děr volte tak, aby nebyly příliš u okraje a dřevo vám při zavěšení a zatížení neprasklo.
 
Při nákupu lana mějte dopředu spočítané, kolik metrů budete potřebovat. Na každou příčku počítejte aspoň 70 cm, část lana se totiž spotřebuje na uvázání uzlu.

 

Dejte dřevu péči, která mu patří

 

Jednotlivé dřevěné desky přebruste, abyste odstranili nerovnosti materiálu. Pokud budete používat nové dřevo, použijte velmi jemnou brusnou houbičku. Poté povrch ještě důkladně očistěte štětcem. Částečky prachu se tak nebudou lepit do nátěru.

 
policka1.png
 

Nátěr proveďte dle přání výsledného vzhledu. Pro zachování přírodního dekoru a odstínu dřeva zvolte bezbarvý lak, který schne v průměru 1-2 hodiny. Mezi nanášením první a druhé vrstvy laku je vhodné povrch ještě zbrousit jemným brusným papírem nebo houbičkou. Po aplikaci laku opět dopřejte deskám potřebnou dobu schnutí.
 
TIP
Jestli chce, aby měly desky jiný odstín dřeva, před aplikací dvou vrstev bezbarvého laku natřete povrch jedenkrát tenkovrstvou lazurou. Ta navíc zabraňuje kroucení a praskání dřeva. Lazuru nechte zaschnout 24 hodin a poté už pokračujte dle předchozích instrukcí k aplikaci dvou vrstev bezbarvého laku.


policka2.png
 

Nezapomeňte na správný uzel

 

Ještě než začnete provlékat lano dírami v dřevěných deskách, tak si uvažte základní uzel, na kterém bude zaseknutá spodní příčka. Na laně si vyznačte pravidelné intervaly, kde po protažení lana deskou uděláte další uzly.

 
policka3.png
 

Rozhodněte se, zda chcete mít lano mezi deskami napnuté rovně nebo do kříže, podle toho ho protáhněte buďto dírami, které jsou svisle nad sebou nebo dírami, které jsou na protilehlé šířce desky.

 
policka5.png


Zavěste, kam padne

 
Pro pověšení poličky vyberte místo, kam padne. Vhodné je využít závěsné místo, které už v bytě, v domě nebo na zahradě máte. Může to být například zábradlí balkónu nebo koupelnový držák na ručníky.
 
Teď už bude sloužit pro odkládání potřebných věcí či rozmístění dekorací. A pokud vás omrzí, můžete ji jednoduše odvázat a přesunout jinam.
 
Chystáte se vyzkoušet náš postup? Podělte se s námi o fotky či videa před a po! Potřebujete poradit? Napište do naší poradny!
 
Seznam potřebného vybavení:
 

  1. Dřevěné desky

  2. Lano

  3. Brusná houbička

  4. Bezbarvý lak, tenkovrstvá lazura

  5. Štětec nebo váleček

Zpět