Zbavte se děr ve svém životě – tmelení a jak na něj

Dům barev26.03.2018

Straší na vašich zdech díry po hmoždinkách, praskliny nebo nepěkné spoje? Můžete se jich zbavit velmi jednoduše a existuje na to několik osvědčených postupů. Zvolte si ten, který vám nejvíc padne.


Zakrývání vad šlehaným tmelem

Jeden z nejjednodušších postupů je zatmelení nerovností a děr šlehaným tmelem. Používá se především u děr po hmoždinkách či u drobných prasklin. Jeho aplikace je snadná, s pomocí stěrky tmel promíchejte a drobné množství naneste na vadu, kterou potřebujete zakrýt. Aplikujte dostatečné množství tak, aby byla díra celá vyplněná. Povrch poté opět s pomocí stěrky uhlaďte.

 
diry-3.png
 

Po zaschnutí tmelené místo jemně obruste brusnou houbičkou a očistěte štětcem od prachu. Poté už můžete bez problému přetřít nátěrem.

 
diry1.png


Sádrování děr

Klasicky se na vyplnění nerovností a děr povrchu používá i modelářská sádra. Její nevýhodou je, že si ji musíte umíchat a je třeba s ní pracovat velmi rychle, aby nezměnila požadovanou konzistenci.

 
diry2.png
 

Při míchání vždy postupujte podle návodu na obalu výrobku. Obecně platí, že na 100 gramů sádry budete potřebovat asi 50ml vody. Do misky vždy nejdříve nalijte vodu a až potom postupně přisypávejte sádru. Tu vždy dobře vmíchejte s pomocí špachtle. Na zacelení děr je sádra lepší v tužším stavu.
Obecně zde opět platí, že po zaschnutí povrch přebruste a naneste na něj vrstvu nátěru. Pokud by opravené místo prosvítalo, přidejte ještě druhou vrstvu.

 

Na spáry vyrazte s tmelem

Spáry mezi sádrokartony nebo nedoléhající spoje v rozích místnosti zapraví tmel v tubě, který aplikujete s pomocí vytlačovací pistole. Doporučit můžeme silikon akrylátový tmel, který má vynikající přilnavost a můžete ho použít v interiéru i exteriéru nebo univerzální jednosložkový silikon, který navíc obsahuje fungicidy a protiplísňové látky. Hodí se tak využít třeba do koupelny. Navíc ho můžete použít nejen na stěny, ale i na kov a plasty.

 
diry4-(1).png
 

Malou vychytávkou pro správné nanesení je linii tmelu rozmáznout navlhčeným prstem.
 
Chystáte se vyzkoušet náš postup? Podělte se s námi o fotky či videa před a po! Potřebujete poradit? Vyzkoušejte naši poradnu!

Zpět