Základní pravidla, jak pečovat o dřevěný nábytek a další prvky na zahradě

Dům barev26.03.2018

Dřevěné vybavení na zahradě má řadu výhod. Dřevo je přírodní materiál, skvěle vypadá a je velmi příjemné na omak i celkové užívání. V chladu či v teple si udržuje relativně stálou teplotu na rozdíl od kovu či jiných materiálů. Pokud jde o životnost nábytku a dalších prvků ze dřeva, velmi záleží na kvalitě dřeviny a samozřejmě na údržbě, kterou jim věnujeme. Odborník ze sítě obchodů Dům barev Radek Kříž popsal, jak nejlépe ošetřit jednotlivé druhy dřevěných zahradních prvků.

Zahradní nábytek z tvrdého exotického dřeva, jako je například teak či eukalyptus, je vhodné napouštět speciálním olejem, který optimálně probarví dřevo a zdůrazní jeho strukturu. Ideálně vždy před sezónou, respektive před létem.
Jiný postup je naopak namístě u nábytku z tzv. obyčejných dřevin, například borovice či smrku.  „V takových případech spíše ošetřujeme nábytek tenkovrstvou lazurou, která u lokálních měkkých dřevin lépe prokreslí strukturu dřeva,“ míní Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce sítě Dům barev.
Výhodou tenkovrstvé lazury je její delší životnost, nátěr obvykle vydrží zhruba tři roky, někdy i déle. Ovšem je potřeba pravidelně kontrolovat, zda dřevěné vybavení nešedne.  To bývá signál pro renovaci.   
Pokud podle odborníka ošetřujeme nábytek pravidelně, není potřeba jej během sezóny zakrývat před deštěm. Jiná situace nastává přes zimu, kdy je vhodné jej schovat před mrazem a sněhem například do garáže. 
 
Pergola, plot, houpačky, atd. 
„U tohoto vybavení si musíme uvědomit, že jde obvykle o materiál z jednoho kusu dřeviny. Dřevo nám často ještě pracuje, může popraskat. Proto je třeba použít takové nátěry, které nevytváří silnější vrstvu a které lze snadno obnovovat. Tedy především tenkovrstvé lazury či laky,“ doporučuje Radek Kříž péči o pergoly, ploty, houpačky, pískoviště a další dřevěné zahradní prvky, které zůstávají venku celoročně.
„Naopak určitě nedoporučuji použít silnovrstvou lazuru. Na povrchu sice vypadá krásně, ale pokud dřevo praskne, praskne s ním. Poté se začne loupat, což bývá problém, protože silnovrstvé lazury je těžké opravit,“ upozorňuje odborník na časté chyby při renovaci.  
Pokud natíráme tenkovrstvou lazurou či lakem poprvé, použijeme minimálně dvě, na nejexponovanějších místech raději tři vrstvy. Tím vytvoříme štít proti povětrnostním vlivům. V případě pravidelného obnovovacího nátěru pak stačí ošetřit jednou.
Než začneme natírat
Než začneme natírat, je nejprve potřeba zbavit nábytek nečistot a prachu. Ideálně použijeme brusnou houbičku, kterou přejedeme stávající nátěr a mírně jej zdrsníme. Pokud je nábytek zašedlý či například pokapaný mastnotou, je vhodné jej nejprve ošetřit speciálním čističem, jako je například Bondex renovation.
A jak je to s impregnací proti dřevokaznému hmyzu a houbám, stejně jako dešti a jiným povětrnostním vlivům? „Velmi záleží, o jaké prvky na zahradě jde. Vzhledem k tomu, že účinné látky napouštědel jsou připravené na bázi fungicidů a biocidů, tedy v podstatě jedů, určitě s nimi nebudeme ošetřovat jídelní stůl či například houpačky a pískoviště. V tomto případě se musíme smířit s tím, že houpačka bude na zahradě stát nikoliv 20, ale 10 let,“ konstatuje odborník.
„Jiná věc je například u pergol, plotů, dveří, oken, zde je potřeba impregnaci použít. Jde o ta nejvíce exponovaná místa, která jsou značně vystavená povětrnostním vlivům,“ uzavírá Kříž.
 
Zpět