K tomu, aby byl výsledek dokonalý, je třeba vyvarovat se nejčastějších chyb, kterých se při natírání dřeva můžete dopustit.

Chyba č. 1: nedostatečně připravený podklad
Základem kvalitního nátěru je důkladně připravený podklad. Dřevo by mělo být čisté, na jeho povrchu by neměl být prach nebo jiné nečistoty. Ideální je nanášet lazuru na rovný, hladký a nemastný povrch. Pokud se chystáte renovovat, je nutné odstranit starý nátěr, povrch obrousit a poté až nanést nový nátěr.

Chyba č. 2: vynechání impregnace
Dřevěný nábytek určený do exteriéru je vhodné ošetřit přípravky, které odolávají vlhku a mají i fungicidní účinek, zabráníme tak plesnivění a hnilobě dřeva, a navíc se zvýší přilnavost vrchního nátěru.

Chyba č. 3: nedostatečně vyschlé dřevo
Adekvátně vyschlé dřevo je pro dlouhotrvající nátěr nezbytné. Silnovrstvá lazura k neproschlému povrchu špatně přilne, a proto se potom loupe. Pokud dřevo není dostatečně vyschlé, můžete použít tenkovrstvou lazuru, která na vlhčím dřevě lépe drží.

Chyba č. 4: nevhodný výběr nátěru/lazury
Při výběru lazury si dejte pozor na to, zda je vhodná na použití v exteriéru, nebo interiéru. Je dobré se vyvarovat také aplikování univerzálních konzervačních vodou ředitelných přípravků pod lazury. Dřevo sice skvěle zakonzervují a chrání před škůdci, avšak po nanesení lazury může dojít k vytvoření tzv. mastných oček. Pod lazuru tedy raději aplikujte fungicidní napouštědlo.
Chyba č. 5: nedostatečné promíchání nátěru
U jakýchkoli nátěrů platí, že bez důkladného rozmíchání kýžených výsledků nedosáhnete. Nezapomínejte tedy lazury promíchávat i během natírání, aby nedocházelo k usazování barevných pigmentů na dně.

Chyba č. 6: špatně zvolené pomůcky
Klíčové jsou rovněž správně zvolené pomůcky. Není štětec jako štětec. Vyberte jej podle typu natíraného materiálu, tvaru a velikosti povrchu a osobních preferencí, aby se vám s ním dobře pracovalo.

Chyba č. 7: nedostatečné proschnutí dřeva mezi jednotlivými vrstvami
Mnozí z vás již vědí, že jedna vrstva nátěru nestačí. Aplikováním více vrstev snížíte pravděpodobnost proniknutí vody do materiálu. Předejdete tak jejímu odpařování, kvůli kterému dochází k loupání nátěru. Mezi jednotlivými ošetřeními dřeva je však nutné nechat ho dostatečně proschnout. Po prvním nátěru je také třeba povrch obrousit jemným smirkovým papírem.

Chyba č. 8: špatné načasování
Péči o dřevo je potřeba provádět ve vhodných klimatických podmínkách. Minimální vlhkost a teplota by měly dosahovat alespoň 18 °C. Nevhodné jsou ale také příliš vysoké teploty a aplikování nátěru na přímém slunci. V takovém případě by totiž zaschl dříve, než by dostatečně přilnul k povrchu, kvůli čemuž by se mohl začít brzy loupat.

Chcete-li tedy uchovat vaše dřevo krásné a zdravé, je potřeba mu věnovat náležitou péči. Životnost nátěru výrazně prodloužíte jeho pravidelnou údržbou a v případě potřeby opravami. Budete-li však dodržovat výše zmíněné zásady, dřevo se vám odvděčí. Tak hurá do toho!

Sledujte @dumbarev na sociálních sítích

loader