Nátěry v exteriéru jsou neustále vystaveny různým přírodním vlivům, od ostrého slunečního záření, deště a větru až po nízké teploty pod bodem mrazu. Všechny tyto faktory mohou výrazně ovlivnit vzhled a strukturu lakovaných povrchů různého typu.
Připravili jsme pro vás 8 tipů, které se vám při natírání povrchů v exteriéru budou určitě hodit.
 
1. Nepodceňujte přípravu povrchu
Kvalitní a pečlivá příprava povrchu by se rozhodně neměla podceňovat. Pozor, kvalitní příprava neznamená jen očištění od prachu a viditelných nečistot, ale také důkladné broušení povrchu a jeho odmaštění. V tomto kroku je také nutné nezapomenout na aplikaci podkladového nátěru, který zlepší přilnavost barvy k povrchu natíraného materiálu.
 
2. Investujte do kvalitní barvy
Při výběru barvy pro váš projekt se nestačí rozhodnout jen na základě požadovaného odstínu a natíraného materiálu, ale také na základě kvality a vlastností, které barva nabízí. Kvalitnější barvy poskytují nejen odolnost vůči nepříznivým vlivům, ale také přispívají k udržení vizuální atraktivity povrchu v exteriéru. Investice do kvalitnějších barev se určitě vyplatí.

3. Samozřejmostí je ochranný nátěr
Pokud si opravdu chcete být jisti, že váš natíraný povrch bude dlouhodobě odolný vůči nepříznivým vnějším vlivům, nezapomeňte na ochranný nátěr – například lak. Ochranné nátěry vytvářejí potřebnou vrstvu odolnou vůči povětrnostním vlivům, jsou vodoodpudivé, ale také udržují stálost barev a strukturu podkladu.
 
4. Vyberte si kvalitní malířské nástroje
Ne všechny malířské pomůcky jsou vyrobeny ve stejné kvalitě. Často máme nutkání sáhnout po levnějším štětci nebo válečku, což se následně může odrazit na konečném výsledku. Nebojte se investovat do kvalitního malířského nářadí, které vám poskytne lepší kontrolu při natírání povrchů a umožní vám dosáhnout profesionálních výsledků.

5. Snažte se udržovat rovnoměrnou aplikaci
Sledujte každý jednotlivý tah štětcem nebo válečkem a ujistěte se, že vrstvy nanášíte rovnoměrně. Rovnoměrná aplikace není jen otázkou estetiky – s ochrannými nátěry můžete docílit toho, že ochranná vrstva skutečně spolehlivě ochrání každý milimetr povrchu.
 
6. Pracujte v optimálních podmínkách
Ve správný čas, na správném místě – totéž platí při malování a nanášení barvy. Ujistěte se, že nátěr nanášíte při ideální teplotě a vlhkosti podle doporučení výrobce. Tyto podmínky naleznete v technickém listě.
7. Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu a péči
Nanesením poslední vrstvy vaše práce rozhodně nekončí. Všechny nátěry, zejména ty venku, vyžadují pravidelnou kontrolu a údržbu. Občasné čištění od prachu a jiných nečistot by se proto mělo stát vaší rutinou. Totéž platí pro případné drobné opravy. Pravidelná kontrola nátěru a včasná reakce na případné změny může výrazně přispět k prodloužení životnosti vašeho nátěru.
 
8. Nechte si poradit
Tip na závěr – nebojte se kdykoliv požádat o radu. Ať už jste úplný nováček, nebo máte za sebou několik projektů, jednou za čas se může stát, že budete potřebovat poradit. Od toho jsou zde odborníci, na které se můžete obrátit – dokonce i s tématem, jako je například malování povrchů v exteriéru. Poradí vám s výběrem vhodného ochranného nátěru, potřebných pomůcek nebo doporučí konkrétní způsob aplikace.
Nemáte se na koho obrátit? Zastavte se v některé z našich prodejen, kde vám naši pracovníci rádi odborně s vaším projektem poradí.

Sledujte @dumbarev na sociálních sítích

loader