Natíráme dřevěný plot

Co budete potřebovat?

Budete muset brousit?

Víte, čím jste plot natírali posledně? Jestli to byla tenkovrstvá lazura, můžete si zpětně poděkovat – plot brousit nemusíte. Jestli jste ale použili silnovrstvý nátěr, broušení se nevyhnete. Proč? Protože pokud barva popraskala (a hádáme, že jste se do natírání nepustili bezdůvodně), nová barva by praskliny jen překryla a časem by popraskala taky.

Tenkovrstvá lazura se vsákne do dřeva a nepopraská tak jako silnovrstvá. Sáhněte ale spíš po barevné, ta dřevo lépe ochrání před UV zářením.

K broušení můžete použít brusný papír obalený okolo dřevěného hranolu nebo kartáč, ruční broušení je ale dost namáhavé. Proto doporučujeme použít brusku. Pozor, při broušení bruskou se do vzduchu dostane prach z barvy a dřeva, proto nezapomeňte na ochrannou roušku.

Barevný tip: Použít můžete také odstraňovač nátěru. Ten barvu rozpustí a vy ji seškrábete škrabkou.

I v případě, že brousit nemusíte, doporučujeme povrch zdrsnit brusným papírem, aby nový nátěr lépe přilnul.

Ušetřete si práci s barvou 3v1

A jakou zvolit barvu? Na dřevo byste měli použít impregnaci a základní nátěr, který vyrovná povrch, a až potom svrchní barvu. Ale nebojte, jde to i jednodušeji. Sáhněte po Lazuře & napouštědlu 3v1 od Primalexu, která dřevo ošetří a ochrání v jednom kroku.

Barevný tip: Proč nestačí obyčejná barva? Protože dřevo napadají plísně, houby a hmyz. Impregnace ho ochrání a prodlouží jeho životnost.

Do natírání se pusťte při teplotě mezi 15 a 25 stupni a vyhněte se denní době, kdy na plot praží sluníčko. Nejlepší je natírat ráno nebo večer a v den, kdy neprší a nefouká vítr, aby se do čerstvého nátěru nedostal prach.

Natíráme kovový plot

Co budete potřebovat?

Budete muset brousit?

Prohlédněte si plot: V jakém je stavu?
  1. Na více místech se loupe a rezaví: Budete ho muset zbrousit až na kov, jinak by vaše dnešní práce přišla vniveč a plot by vesele rezavěl dál.
  2. Loupe se jen na některých místech a jinde barva dobře drží: Obruste jen porušená místa, celý plot očistěte.
  3. Barva všude dobře drží: Máte vyhráno! Stačí plot odmastit vodou se saponátem a zdrsnit.
Zrezlý plot budete muset očistit od barvy i rzi a až potom natřít.


Použijte barvu 2v1

Tak jako dřevo potřebuje impregnaci, potřebuje i kov nátěr s antikorozivy, který ho ochrání před rzí. Pokud nechcete kupovat dva různé nátěry, použijte Primalex Jednovrstvou barvu 2v1 a ušetřete si práci.

Dům barev na Instagramu

loader