Primalex Plus dlouhodobě zaujímá výsostné postavení nejznámější a nejprodávanější vnitřní nátěrové hmoty v Česku. Nejeden z vás se s ním při malování interiéru jistě setkal. Jak se ale vlastně nejpopulárnější barva vyrábí? To se dočtete v našem článku nebo se můžete podívat na video.

Břasy u Plzně a Primalex Plus

Výroba jedinečného nátěru Primalex Plus probíhá v závodě společnosti PPG v Břasích u Plzně, a to již od 60. let minulého století.

Nejprve cisterny do závodu dovezou dva typy kaolínového kalu a disperzi. Tyto tekuté materiály putují z cisteren přes zásobní nádrže potrubím rovnou do dokončovacích nádrží.

Proces výroby začíná v míchacím zařízení – takzvaném disolveru. Ten obsluhuje pracovník, kterému se říká mlynář. Mlynář obdrží zakázku a navolí recepturu. Do disolveru se napustí voda a postupně se přidávají tři prvky: aditiva, vápenec a titanová běloba. Vápenec, který pochází z Jeseníků, je jednou z nejdůležitějších surovin ve všech nátěrech Primalex. Do míchacího zařízení se přisype ze sila nebo ho mlynář, stejně jako titanovou bělobu, která pochází z Přerova, navozí a přisype do disolveru ručně.

Proces míchání trvá přibližně hodinu a půl. V momentě, kdy je vše dokonale promíchané, se pasta přepustí do domíchávací nádrže a přidají se oba kaolíny i disperze. Po úplném dokončení je nátěr přesunut do hlavní nádrže, která pojme až 70 tun. Pro Primalex Plus jsou v Břasích vyčleněny dokonce dvě nádrže. Této barvy se totiž vyrobí nejvíc. Tvoří přes 40 % celkového množství vyrobených nátěrů v továrně. 

Záruka kvality každého balení

Primalex Plus se stal nejznámějším a nejprodávanějším díky své jedinečné kvalitě. O to, aby to tak zůstalo i nadále, se ve výrobně starají pečlivé laborantky, které provádějí kontrolu vzorků. Je-li vše v pořádku, rozhodnou o uvolnění k plnění do obalů.


Od plnění obalů po cestu k vám

Schválená hmota je na automatických linkách stáčena do obalů. Aktuálně jsou na trhu balení o hmotnosti 1,5 kg až 40 kg. Za jednu směnu se v Břasích vyrobí až 80 palet! Ty jsou následně kamiony převezeny do skladů v Nehvizdech u Prahy, Modřicích u Brna a ve slovenských Petrovanech, odkud míří do určených prodejen. Primalex Plus si tak můžete zakoupit ve 110 prodejnách Dům barev nebo na e-shopu.

Sledujte @dumbarev na sociálních sítích

loader