Poradna

Pro informace o produktech kontaktujte svou nejbližší prodejnu Dům barev.

Kategorie
Použití
Povrch
Vzhled

Otázky a odpovědi

Barevné nátěry na dřevo

Otázka: Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda máte v sortimentu produkt vhodný na přetření stávajícího dřevěného nábytku s povrchovou úpravou (pravděpodobně třešeň)? Jednalo by se o barvy jako zelená, modrá (dětský pokoj) atd.

Odpovídá Radovan Cita, obchodně technický zástupce:

Pro tento účel doporučuji použití vodouředitelných nátěrových hmot, které jsou ze zdravotního a aplikačního hlediska nejvhodnější. Z našeho sortimentu prodejen Dům Barev doporučuji použití produktu Balakryl Uni (možnost výběru v lesku či matu). Tento produkt mícháme v celé škále odstínů na počkání dle výběru z např. vzorkovnice NCS,RAL aj. přímo na kolorovacím automatu na našich prodejnách nebo je možný výběr z hotových – ready mix produktů v omezené škále odstínů. Pro zvýšení mechanické odolnosti je možno jako finální vrstvu použít bezbarvý lak, který zaručí dlouhodobou odolnost vůči oděru a čistícím přípravkům. Tento lak je prodáván pod názvem Sportakryl. Toto považuji za nejlepší řešení.

;
Číst více

Barva do koupelny

Otázka: Otázka: Jakou barvu použít do koupelny? Nyní máme červeno – bílou akrylovou barvu, chtěli bychom přetřít fialovo – bíle.

Odpovídá Martin Čížek, technicko obchodní zástupce: Do koupelny doporučuji použít barvu Fortisimo bílý na bílý nátěr a Fortisimo Base na nátěr Vámi zvoleného odstínu. Požadovaný odstín Vám natónují dle vašich představ v našich prodejnách Dům Barev. Pokud budete malovat bílou na bílou a fialovou na červenu tak můžete rovnou malovat, ale pokud budete malovat jiné přechody, doporučuji celé přetřít na bílo a pak použít barevný odstín dle vašich představ z důvodu dostatečné kryvosti. Ředění barev: nedoporučuji ředit, barvy jsou připravené přímo k aplikaci.;
Číst více

Barva na betonovou podlahu v psím kotci

Otázka: Otázka: Jakou barvu bych měl použít na betonovou podlahu v psím kotci? Upřednostnil bych ředitelnou vodou. Podlahu jsem již na penetroval Soicratem 2802A.

Odpovídá Martin Čížek, technicko obchodní zástupce: Na nátěr betonové podlahy je možno použít barvu Balakryl Beton. Jedná se o vodou ředitelnou akrylátovou krycí barvu k ochranným protiprašným nátěrům podlah s mírným mechanickým zatížením. Vyrábí se pouze v šedém odstínu. Pro použití této barvy je potřeba, aby betonová podlaha byla odizolována od půdy z důvodu vzlínající vlhkosti.

;
Číst více

Barva do ordinace

Otázka: Otázka: Potřebovala bych poradit ohledně nátěru stěny v ordinaci. Je na trhu nějaký nelesklý nátěr vhodný do lékařské ordinace? Z estetických důvodů nechceme použít klasický lesklý epoxidový.

Odpovídá Vladimír Švimberský, technicko – obchodní zástupce: Ideální nátěr do ordinace je výrobek značky Johnstone's –Anti Bacterial Acrylic Matt.

Charakteristika: Vysoce účinná antibakteriální barva, určená do interiéru se zvýšenými požadavky na hygienu a čistotu. Barva zabraňuje množení MRSA, E.Coli a dalších cca 150 druhů bakterií a následným infekcím. Výsledkem je tvrdý, omyvatelný povrch, ideální do prostor, kde je požadavek na časté mytí a čištění.

Použití: Omítky, obkladové desky, cihlové zdivo v interiéru.
Vydatnost: cca 12 m2 z 1 litru
Balení: 5 litrů
Odstíny: bílá, dále možnost natónovat do 15 000 odstínů.
;
Číst více

Barva na dřevo do koupelny

Otázka: Otázka: Jakou barvu mám použít do koupelny na dřevo – parapet kousek od vany? Nejdříve ho chci namořit a pak něčím ochránit před vlhkem.

Odpovídá Radovan Cita, technicko obchodní zástupce:
Z našeho sortimentu Dům barev doporučuji použít bezbarvý lak Johnstone’s Yacht Varnish, kdy zachováte přírodní namořený podklad. Další možností je použít krycí barvu ve zvoleném odstínu dle vzorkovníku NCS nebo RAL pod názvem Johnstone’s Eg­gshell.;
Číst více

Barva na laminátovou loď

Otázka: Otázka: Můžete mi prosím poradit, čím mám opravit nátěr na laminátové lodi vyrobené před 2 roky? Nejde mi ani o odstín /tmavě zelená/ jako o to, abych ochránil a také zakryl odřeninu cca 20 × 40 cm. Otázal jsem se přímo výrobce této lodi na číslo a specifikaci barvy a dostal jsem odpověď přímo neuvěřitelnou: Na plechovce žádná čísla nejsou, v barvách a lacích Vám to namíchají, a bude to i vodovzdorné. Jde o nátěr na boku, který je i trvale pod vodou.

Odpovídá Martin Čížek, technicko obchodní zástupce: Nad čáru ponoru mohu doporučit Johnstones Eggshell, pokud potřebujete barvu i pod čáru ponoru, z portfolia PPG Vám nemohu nic doporučit.;
Číst více

Barva na projekční plochu

Otázka: Otázka: Rád bych si v novém bytě (v interiéru na klasické stěně) vytvořil kvalitní projekční plochu (cca 6–8 m2) pro datový projektor. Dle zjištěných doporučení by mělo jít o barvu neutrální, tmavší šedou (projektor má slabou černou, ale dobře svítí), povrch striktně matný až jemně zrnitý, bez odlesků a navíc UV reaktivní, aby bíle „svítil“ pod UV světlem. Můžete mi doporučit nějaké řešení z Vašeho sortimentu splňující jmenované předpoklady?

Odpovídá Radovan Cita, technicko obchodní zástupce: Jako nátěr doporučuji použít z našeho sortimentu omyvatelnou vnitřní barvu Primalex Procolor IM2 ve zvoleném odstínu (možnost míchání na kolorovacích automatech dle různých vzorníků, např. NCS nebo RaL). Již u několika realizací byla doporučena tato barva na plochy k projekcím. Musím však konstatovat, že pigmenty, používané k tónování na našich kolorovacích automatech, nejsou UV reaktivní. V našem sortimentu žádný takový výrobek nebo typ pigmentu nemáme.;
Číst více

Barva na stěnu ošetřenou sanačním přípravkem

Otázka: Otázka: Jaké barvy je možné použít na stěny, které jsou do poloviny ošetřeny sanačním přípravkem?

Odpovídá Martin Čížek, technicko obchodní zástupce: Na sanační omítky lze použít pouze Silikátovou barvu (Primalex Silika FM6) + penetrační nátěr (Primalex Silikátová penetrace). Jediný problém je v odstínech, u tohoto materiálu je omezení pouze pro světlé odstíny.;
Číst více

Barva na tabuli

Otázka: Otázka: Máte barvu na tabule, matnou černou?

Odpovídá Vladimír Švimberský, obchodně technický zástupce: Barvu na tabule dodáváme pod označením S 2122 / mat vnitřní / v barvě černé a zelené. Balení: 0,6 kg;
Číst více

Barva na venkovní dřevěnou lavičku

Otázka: Otázka: Jak nejlépe natřít venkovní lavičku (novou, smrkové dřevo)? Pokud možno matný nátěr,který zvýrazní strukturu dřeva, přála bych si šmolkově modrou barvu.

Odpovídá Radek Kříž, technicko obchodní zástupce: Pracovní postup k nátěru smrkové lavičky:

 • 1) Primalex fungicidní napouštědlo na dřevo, jedná se o bezbarvý impregnační fungcidní nátěr chránící dřevo proti dřevokazným houbám, plísním a hnilobě. Aplikace: 2 vrstvy.
 • 2) Johnstone´s Satin Woodstain, rozpouštědlový silnovrstvý lazurovací lak prvotřídní kvality. Lazura vytváří pružný, hladký, výborně přilnavý mikroporézní povrch, který je odolný vůči UV záření a olupování. Nátěr bohužel není matný, ale má tzv. sametový vzhled. Modrá není standardně v odstínové řadě, nicméně tuto lazuru dokážeme natónovat. V modrém je vyrecepturováno 7 odstínů. Aplikace: 2 vrstvy.

Na prodejnách Dům barev je k dispozici vzorkovnice tónovaných odstínů, kde si můžete vybrat přesný odstín.

;
Číst více

Barva na venkovní dveře

Otázka: Otázka: Čím natřít venkovní dveře v barevném odstínu palisandr, aby vypadaly jako nastříkané, popř. existuje nějaký venkovní lak/barva, který by bylo možné nastříkat?

Odpovídá Radek Kříž, technicko obchodní zástupce:

Materiály a pracovní postup k nátěru venkovních dveří:

 • 1) Primalex fungicidní napouštědlo na dřevo, jedná se o impregnační fungicidní nátěr chránící dřevo proti dřevokazným houbám, plísním a hnilobě. Aplikace: 2 vrstvy(štětec nebo máčení). Napouštědlo rozhodně neaplikovat stříkáním!
 • 2) Johnstone´s Satin Woodstain, rozpouštědlový silnovrstvý lazurovací lak prvotřídní kvality. Lazura vytváří pružný, hladký, výborně přilnavý mikroporézní povrch, který je odolný vůči UV záření. Aplikace: 2 vrstvy (štětec, stříkání). I po aplikaci štětcem vytváří krásný rovný, vypnutý povrch bez jakýchkoli defektů. Odstínově k dispozici v 10 odstínech.

Na prodejně Dům barev jsou k dispozici vzorkovnice s fyzickými nátahy, kde si můžete vybrat přesný odstín.

;
Číst více

Barva na zateplení rodinného domu

Otázka: Otázka: Mohu na nově polystyrenem zateplený dům opatřený koncovou stěrkou lepidla použít přímo barvu Primalex Struktura?

Odpovídá Vladimír Švimberský, technicko obchodní zástupce: Na finální úpravu zateplovacího systému je možné použít Primalex Struktura v bílém provedení, je nutné použít minimálně 2 nátěry přímo na lepidlo. Pokud chcete barevnou variantu, můžete zakoupit probarvenou barvu Primalex Struktura pod označením F S 1 na prodejnách Dům barev – je možno natónovat do cca 500 odstínů.

Jako další variantu doporučuji použití akrylátové, případně silikonové omítky. Ta může být buď roztíraná nebo rýhovaná, zrnitost 1,5 – 2,0 mm. Opět lze použít barevné řešení. Tato varianta je vhodnější pro konečnou úpravu zatepleného RD.

;
Číst více

Bělost Primalex Plus

Otázka: Otázka: Jaká je aktuální hodnota bělosti podle BaSo4 u produktu Primalex Plus?

Odpovídá Radovan Cita, obchodně technický zástupce: Aktuální hodnota bělosti u produktu Primalex Plus je 86% podle stupnice BaSo4;
Číst více

Dřevěné venkovní obkladové palubky

Otázka: Otázka: Můj dotaz směřuje na vrchní barvu na dřevěné venkovní obkladové palubky barva buk. Existuje něco, co vydrží natřené minimálně 5 let? Rozloha je 200 m2 plochy.

Odpovídá Radek Kříž, technicko obchodní zástupce: Záleží, zda máte požadavek na krycí barvu nebo lazurovací lak. Předpokládám, že palubky jsou smrkové. Uvedený nátěrový postup je pro minimální životnost nátěru 5 let.

Varianta s krycí barvou:

 1. Primalex fungicidní napouštědlo na dřevo – impregnační fungcidní nátěr chránící dřevo proti dřevokazným houbám, plísním a hnilobě
  Aplikace: 2 vrstvy
  Spotřeba: cca 30 l na 2 vrstvy (závisí na savosti podkladu)
 2. Johnstone´s Pro­fessional Undercoat – vysoce kvalitní rozpouštědlová barva pro základní a podkladové nátěry.
  Aplikace: 1 vrstva
  Spotřeba: cca 12 l na 1 vrstvu (při udané ploše 200 m2)
 3. Johnstone´s Pro­fessional Gloss – syntetická vrchní lesklá barva nevyšší kvality.
  Aplikace: 2 vrstvy
  Spotřeba: cca 25 l na 2 vrstvy

Varianta s lazurovacím lakem:

 1. Primalex fungicidní napouštědlo na dřevo impregnační fungcidní nátěr chránící dřevo proti dřevokazným houbám, plísním a hnilobě
  Aplikace: 2 vrstvy
  Spotřeba: cca 30 l na 2 vrstvy (závisí na savosti podkladu)
 2. Johnstone´s Satin Woodstain – rozpouštědlový silnovrstvý lazurovací lak prvotřídní kvality. Lazura vytváří pružný, hladký, výborně přilnavý mikroporézní povrch, který je odolný vůči UV záření.
  Aplikace: 2 vrstvy
  Spotřeba: cca 27 l na 2 vrstvy
;
Číst více

Ekologický nátěř plotu

Otázka: Otázka: Chtěl bych natřít smrkový plot na zahrádku (8×3 m). Chtěl bych, aby nátěr byl zároveň ekologický a učinně chránil dřevo, protože na zahrádce je zelenina a nechci, aby zelenina a bylinky přišly do styku s chemickým nátěrem. Barva by se mi líbila spíše tmavší jako palisandr.

Odpovídá Vladimír Švimberský, obchodně technický zástupce:

Pro nátěr plotu Vaší zahrádky bych vybral vodou ředitelné lazury. Doporučuji následující:

1/ Johnstone's – Shed and Fence Treatment – tenkovrstvá vodou ředitelná barva. Vysoká odolnost vůči povětrnostním podmínkám, ochrana UV, barevná stálost po dobu 3 let. Barva je tixotropní, snadno aplikovatelná.

7 odstínů
Balení 5 litrů
Vydatnost : 6 m2 na řezivu, 12m2 na hladce opracovaném materiálu
 

2/ Balakryl DIXOL – tenkovrstvá lazura. Lazura vhodná jak do interiéru, tak i do exteriéru. Zabarvuje dřevo dle vybraného odstínu a zvýrazňuje jeho kresbu. UV filtr, odolná vůči teplotním změnám.Proniká hluboko do struktury dřeva, reguluje jeho vlhkost. Odpuzuje vodu.

14 odstínů
Nátěr je vhodný i na dětské hračky !!!
Spotřeba : 6–11m2 z 1kg v jedné vrstvě.
;
Číst více

Fialový nátěr na dřevo

Otázka: Otázka Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli existuje nějaká varianta fialového nátěru na dřevo.

Odpovídá Radovan Cita, obchodně technický zástupce:

Vámi vybraný odstín máte možnost namíchat na počkání na kterékoliv prodejně Dům Barev, a to do varianty vodouředitelné, syntetické a nebo do silnovrstvé lazury. Pro výběr odstínu a možné varianty je nutná návštěva prodejny, kde Vám ochotně personál poradí a zvolený odstín namíchají.

;
Číst více

Kvalitní omyvatelná bílá barva

Otázka: Otázka: Dobrý den, prosím o radu, jakou kvalitní omyvatelnou bílou barvu použít na 400 m2 interiérové plochy (150 m2 sádrokarton, 150 m2 sádrová omítka na ytongu, 100 m2 stropy). Byla mi doporučena vinylová barva, prý není potřeba penetrace a k nátěru stačí méně vrstev.Kolik vrstev se pak nanáší nebo je použití penetrace vhodné pro snížení spotřeby barvy? Kterého výrobce mi doporučíte a kolik by stálo poštovné do Kuřimi.

Odpovídá Radovat Cita, obchodně technický zástupce:

S doporučením omyvatelné vinylové interiérové barvy souhlasím. Tento produkt dodáváme pod označením Johnstone’s Co­vaplusv odstínu Brilliant White nebo mícháme na počkání do různých odstínů dle výběru ze vzorkovnice např.NCS a jiné přímo na prodejně. Ve Vašem případě doporučuji použít hloubkovou penetraci na sjednocení savosti podkladu. Ušetříte mnoho peněz, penetrace je nákladově mnohem níže, než tuto vlastnost nechávat na barvě. Po provedení penetrace se barva tolik nevsakuje do podkladu a již vytváří plnohodnotnou povrchovou úpravu. Penetrace se provádí v jedné dostatečné vrstvě, nezanechává povrchovou úpravu a kompletně se po doporučeném naředění vsakuje do podkladu. Barva je počítána po takto připraveném podkladu na dvě vrstvy s ředěním do 10%. Dodávku zařídíme v případě nákupu na naší prodejně na místo realizace zadarmo.

;
Číst více

Lak na "novinovou" stěnu

Otázka: Otázka: Chtěla bych „vytapetovat“ stěnu novinami, problém ale vidím hlavně v nestálosti barev. Novinové barvy se mažou a navíc papír na světle časem žloutne a je náchylný na jakékoli nečistoty apod…existuje nějaký UV ochranný lak, který by se dal nanést přes vrstvu novin, aby se pokud možno co nejlépe zachovaly?

Odpovídá Radek Kříž, technicko obchodní zástupce:

Použijte vodou ředitelný interiérový lak s UV filtrem. V tomto případě rozhodně BALAKRYL POLYUREX – jedná se o lak, který má UV filtr a je mechanicky i chemicky odolný. Povrch se výborně udržuje, je omyvatelný a odolný běžným chemickým čistícím prostředkům. Je k dispozici v několika variantách: lesk, polomat a mat. Před aplikací na celou stěnu lak odzkoušejte naaplikovat na použité noviny, aby jste si ověřili neporušení použitých tiskařských barev. Většině povrchů, by tento lak neměl ublížit.

;
Číst více

Lazury Balakryl

Otázka: Otázka: Ve starším rodinném domě jsem při rekonstrukci ponechal původní stropní trámy čnít ze sádrokartonového stropu. I když jsem trámy brousil, povrch není zrovna hladký. V místnosti se má vařit. Trámy bychom rádi před účinky kuchyně nátěrem ochránili a zároveň bychom rádi, aby bylo jasné, že jde o dřevo a aby to nebylo moc drahé. Byl by na to vhodný Balakryl Telux? Anebo byste doporučili něco jiného?

Odpovídá Vladimír Švimberský, technicko obchodní zástupce: Na trámy je vhodné použít silnovrstvou lazuru Telux. Pokud však požadujete ponechat viditelnou strukturu / hrubost trámů, doporučil bych raději tenkovrstvou lazuru Dixol. Obě lazury jsou vodou ředitelné. Na očištěný podklad doporučuji před vlastním nátěrem lazurou použít fungicidní napouštědlo Finorit.
 • Dixol: spotřeba 6 – 11 m2/kg
 • Telux: 5 – 9 m2/kg
 • Finorit: napouštědlo proti dřevokazným houbám, plísním a hmyzu: doporučeno napustit 80 – 120 ml/m2
;
Číst více

Lazury na dřevo

Otázka: Otázka: Existuje lahvově zelená barva na dřevo, která nazakryje vzor dřeva?

Odpovídá Jan Říha, technicko obchodní zástupce: . Ano, taková barva existuje, a to lazura (tenkovrstvá nebo silnovrstvá).

;
Číst více

Malířské potřeby

Otázka: Otázka: Nabízíte na prodejnách Dům barev také malířské potřeby?

Odpověď: Sortiment prodejen Dům barev samozřejmě zahrnuje široký výběr nejrůznějších malířských pomůcek a náčiní. Vedle barev tedy u nás zakoupíte vše, co je k malování potřeba – štětce, štětky, válečky, ředidla, tmely, sádry, zakrývací fólie a pásky a mnohé další.

Více o malířských potřebách, které jsou k zakoupení na našich prodejnách se dozvíte např. na stránkách značky PROGold –progold.dumba­rev.cz.

;
Číst více

Nátěr cihel v interiéru

Otázka: Otázka: Čím je možné natřít cihly použité v kuchyni na barový pult? Chtěl bych je ošetřit něčím, aby to něšpinilo, bylo odolné proti vlhkosti a zvýraznilo to barvu cihel (nejlépe v lesku).

Odpovídá Radovan Cita, technicko obchodní zástupce: Na nátěr cihel v interiéru doporučuji Balakryl Sportakryl v požadovaném stupni lesku. Již několikrát jsem tento produkt doporučil na tento druh podkladu a výsledek byl ke spokojenosti zákazníka.;
Číst více

Nátěr lezecké stěny

Otázka: Otázka: Potřebuji natřít domácí lezeckou stěnu (8m2) z OSB desek. Nátěr musí být odolný a v ideálním případě i neklouzavý. Preferoval bych spíše barvu něž lak. Můžete mi prosím nabídnout nějaký vhodný nátěr z vaší nabídky?

Odpovídá Radek Kříž, technicko obchodní zástupce:

Předpokládám, že lezecká stěna je umístěna v interiéru. V případě požadavku na krycí barvu použijte Johnstone´s FLOR­TRED – jedná se o syntetickou alkyduretanovou barvu. Barva je primárně určená na podlahy se středním zatížením (garáže, chodby apod.), ale s klidným svědomím ji můžete použít i na OSB desky. Vzhledem k tomu, že je velice odolná mechanickému zatížení, tak i chemickému (ve Vašem případě např. lidský pot) je ideální pro Vaše použití. Barva má pochopitelně protiskluzový a­test.

V případě požadavku na bezbarvý nátěr máte několik variant:

Opět rozpouštědlová varianta, a to Johnstone´s FLOOR VARNISH.

Vodouředitelná varianta Johnstone´s QUICK DRY POLYURETHANE FLOOR VARNISH nebo Balakryl POLYUREX.

Všechny tyto varianty mají stejné užitné vlastnosti, tvrdý a zároveň pružný povrch odolný mechanickému namáhání, chemickou odolnost a pochopitelně protiskluzový a­test.

;
Číst více

Nátěr na polyestyrenové desky

Otázka: Otázka: Jaký nátěr zvolit na strop obložený polyestyrenovými deskami? Desky jsou fyzicky nenarušené, avšak v kuchyňských prostorech málo „koukatelné“ (tedy z části zažloutlé). Je možná jejich obnova? Desky nejsou opatřeny omyvatelným povrchem – „čiré“.

Odpovídá Martin Čížek, technicko obchodní zástupce: Doporučuji tento postup:

Jako první nátěr doporučuji barvu Primalex Izoprim, jedná se o základní nátěrovou barvu pro vnitřní prostory, která je určená k izolaci skvrn

Jako vrchní nátěr doporučuji použít barvu Primalex Polar nebo Primalex Fortissimo.

;
Číst více

Nátěr umakartového jádra

Otázka: Otázka: Rád bych barevně natřel umakartové jádro v koupelně. Jakou barvu by jste mi doporučili právě do koupelny?

Odpověď: Umakartové jádro můžete natřít např. barvou Balakryl Plasty, která je určena přímo na tyto povrchy. Tato barva se však vyrábí pouze v omezeném počtu odstínů. Pokud byste si žádný odstín Balakryl Plasty nevybral, mohl byste si vybrat ze vzorníku nepřeberného množství odstínů Primalex Procolor – na počkání Vám požadovaný odstín namícháme v matu či lesku. Ze zkušeností zákazníků a řemeslníků Vám na prodejně nabídneme i další varianty a hlavně poradíme i s přípravou povrchu.;
Číst více